U utorak, 16. svibnja 2023. godine u organizaciji Centra za knjižničnu djelatnost, a u suradnji s Centrom za istraživanje i razvoj Veleučilišta u Virovitici održano je predavanje o umjetnoj inteligenciji na temu Artificial Intelligence Poiesis, a u sklopu obilježavanja Noći knjige 2023 čiji je fokus ove godine bio upravo usmjeren na umjetnu inteligenciju s krilaticom Sanjaju li roboti električne knjige?
Predavanje su održali Marko Hajba, mag. math., pred., voditelj Centra za istraživanje i razvoj i studentice Dora Fabijanić i Helena Jerbić.
Premda je stigla iz računalne znanosti, umjetna inteligencija ubrzano prerasta u društveni fenomen. Najavljena kao temelj četvrte industrijske revolucije, pred čovjeka postavlja niz izazova te filozofskih i etičkih pitanja, uz čije će odgovore, čini se, biti vezana i sudbina čovječanstva.
Dok razvijamo umjetnu inteligenciju i intenzivno je „hranimo“ ljudskošću, javlja se strepnja pred pitanjem što ćemo (ili koga) točno stvoriti te hoćemo li, kao civilizacija, nešto izgubiti. Moguće odgovore na ta pitanja već desetljećima nudi književnost, i to u žanru znanstvene fantastike, osobito distopije.
Tako su spomenuti predavači na konkretnim primjerima prikazali kako veliki jezični modeli (LLM) poput Rytr i AI Poem Generator generiraju pjesme u vremenu manjem od jedne minute, koristeći zadane parametre poput korištenja stilskih figura, rima, motiva. Također, izdvojeni su i mogući problemi poput mogućih pogrešnih odgovora, sigurnosti, pitanje autorskih prava i slično.
Daleko od fantazije, u svakidašnjoj praksi, umjetna inteligencija nudi rješenja za brojne probleme suvremenog svijeta, razvijajući korisne proizvode, usluge i sustave. Mnoge od njih koristimo i ne znajući, zahvaćeni revolucijom koja nas vodi u novo doba.
Veleučilište u Virovitici