Jugoistočna Azija zahvaćena je problemom organiziranog kriminala koji predstavlja prijetnju cijelom svijetu. Kriminalne organizacije ne prežu ni pred čime te koriste žrtve trgovine ljudima i moderne komunikacijske tehnologije kako bi zaradile novac.
Prvo bi s obećanjem dobrog posla u stranoj državi krijumčari prevarili ljude iz regije te od njih napravili moderne robove, kojima je zadatak zaraditi novac nagovaranjem žrtava na lažne investicije u kripto valute.
Odmah po dolasku u državu, uzeli bi im dokumente i odveli ih u zatvorenu zajednicu u kojoj su organizirali pozivne centre za vršenje prijevara – tzv. „Scam Farme“.
Nedavno smo pisali o takvim centrima i u našoj blizini „U operaciji ‘PANDORA’ ugašeno je 12 prevarantskih pozivnih centara“.
No, u JI Aziji stvari su mnogo gore. Samo na Filipinima otkrivene su čak 402 Scam Farme u kojima su osobe držane prisilno i kažnjavane u slučaju neostvarivanja očekivane zarade.
Dok su žrtve zarađivale, kriminalci su se bogatili i trošili nezakonito stečen novac. Zarada je ponekad dosezala i 16 milijuna dolara tjedno!
United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC) odlučio je posvetiti se ovom problemu kako bi okupili države JI Azije i zajedno radili na suzbijanju ove prijetnje.
Ovaj problem značajno je pogodio JI Aziju, a žrtve prijevara su rasprostranjene globalno. S razvojem tehnologije Scam Farme će promijeniti svoje djelovanje. Više neće biti potrebno mnogo ljudi kako bi one funkcionirale već će umjetna inteligencija i dobro napisani programi autonomno obavljati posao.
Zato, je na svakome od nas da pomognemo u suzbijanju ovakvih prijetnji. Ako su naši građani osviješteni i educirani za prepoznavanje prijevara, kriminalci na njima neće moći zarađivati.
Pogledajte video u kojem su prikazani razmjer i posljedice ovog kriminala:
The post Scam Farms: kibernetički kriminal i trgovina ljudima first appeared on CERT.hr.