U utorak, 14. svibnja 2024. godine dr.sc. Josip Strija, viši knjižničar, stručni suradnik školski knjižničar savjetnik u Gimnaziji Petra Preradovića Virovitica, održao je gostujuće predavanje na temu ChatGPT i akademska čestitost.
Pokušao se dati odgovor na pitanja kako se obrazovni sustav nosi sa prednostima i manama umjetne inteligencije? Je li ChatGPT efikasan alat ili prijetnja za pisanje seminarskih, završnih ili znanstveno-stručnih radova? Kroz predavanje rečeno je da ChatGPT (Chat Generative Pre-trained Transformer) chatbot koji je razvio OpenAI i pokrenut je u studenom 2022. Izgrađen je na temelju OpenAI-jeve GPT-3 obitelji velikih jezičnih modela i fino je podešen (pristup prijenosu učenja) pomoću nadzirane i tehnike učenja s potkrepljenjem. Također, navedeno je što sve ChatGPT može, ali koje su i nemogućnosti (npr. ne može napisati samorefleksiju, napisati ništa što se dogodilo nakon 2021. godine itd.).
Navedeni su mnogi primjeri korištenja ChatGPT-a, ali dan je i osvrt na poteškoće koje se javljaju, kao i dio vezan uz zaštitu, da je nemoguće izbrisati upit, da postoji netočan i pristran sadržaj. Zaključno, ljudski faktor je ipak presudan, naročito ako želimo biti sigurni je li ono što nam pojedini alati AI napišu, potrebna je ipak provjera izvora i navoda.
Veleučilište u Virovitici