Kako se obrazovni sustav nosi sa prednostima i manama umjetne inteligencije? Je li ChatGPT efikasan alat ili prijetnja za pisanje seminarskih, završnih ili znanstveno-stručnih radova?

O tome, ali i o puno više toga vezanim uz ChatGPT i akademsku čestitost bit će govora na gostujućem predavanju koje će održati dr.sc. Josip Strija, viši knjižničar, stručni suradnik školski knjižničar savjetnik u Gimnaziji Petra Preradovića Virovitica.

Dr.sc. Josip Strija od 2011. do 2014. ispred Hrvatske mreže školskih knjižničara vodi državni projekt HR kanon, a od 2020. godine, nekoliko državnih projekata verificiranih pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja i Agenciji za odgoj i obrazovanje: Lektira na mreži, Mrežin čitateljski izazov, 100 riječi te LinkQuest – Digitalna riznica znanja. 2020. godine pokreće stručni skup „Dani medijske i informacijske pismenosti s HMŠK-om“. Područja interesa su mu medijska i informacijska pismenost, mrežna suradnja i korištenje digitalnih i AI alata u radu i nastavi. U zvanje savjetnika promoviran je 2024. godine, a dosada je nagrađen više puta: 2016. godine nagradom „Eva Veronaˮ Hrvatskoga knjižničarskog društva, a 2019., 2020., 2021., 2022. i 2023. godine dobio je nagradu Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske kao jedan od najboljih prosvjetnih radnika. Godine 2020. Hrvatsko informacijsko i dokumentacijsko društvo dodjeljuje mu nagradu „Tibor Tóthˮ u znak javnog priznanja koje se dodjeljuje stručnjacima i znanstvenicima mlađe i srednje generacije za značajan doprinos na području informacijskih znanosti i djelatnosti. Grad Virovitica mu 2021. godine dodjeljuje javno priznanje – Zahvalnicu za djelatnost knjižničarstva i obrazovanja, a 2024. godine dobio je Nagradu Zaklade dr. Ljerka Markić-Čučuković Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Predavanje će se održati u utorak 14. svibnja 2024. godine u dvorani 1-06 u 14.00h.

Veleučilište u Virovitici