Erasmus+ obogaćuje živote i širi vidike

Nakon uspješno provedenih projekata u prethodnom sedmogodišnjem programskom razdoblju, Veleučilištu u Virovitici dodijeljena je nova Erasmus povelja za visoko obrazovanje (Erasmus Charter for Higher Education – ECHE) za provedbu projekata u okviru Erasmus+ programa koji obuhvaća razdoblje od 2021. do 2027. godine. Tako naše učilište provodi mobilnosti studenata i zaposlenika kroz Ključnu aktivnost 1 – Mobilnost u svrhu učenja za pojedince, i to dvije vrste projekata:

  • KA131 – suradnja s programskim zemljama (zemlje Europske unije + Island, Lihtenštajn, Norveška, Sjeverna Makedonija, Srbija i Turska)
  • KA171 – suradnja s partnerskim zemljama (aktualni projekt s partnerskom institucijom Sveučilište u Mostaru, BiH)

Za studente je moguće koristiti mobilnost u svrhu:

  • studijskog boravka (SMS)
  • stručne prakse (SMP)
  • kombinirani studijski boravak i stručna praksa.

Mobilnost u okviru KA131 projekata za koje su trenutno aktualni natječaji za dodjelu financijske potpore studentima, moguće je realizirati u programskim zemljama (države članice EU, Island, Lihtenštajn, Norveška, Sjeverna Makedonija, Srbija i Turska).

Preduvjet za realizaciju mobilnosti u svrhu studijskog boravka su sklopljeni Erasmus+ međuinstitucijski sporazumi.  Popis visokoškolskih ustanova s kojima Veleučilište u Virovitici ima sklopljen međuinstitucijski sporazum možete pogledati ovdje.

Preduvjet za realizaciju mobilnosti u svrhu stručne prakse su sklopljeni ugovori o stručnoj praksi s organizacijama u kojima će student obavljati stručnu praksu. Ugovori se sklapaju za svakog pojedinačnog studenta nakon okončanja natječajnog postupka i dogovora s organizacijom.

Na natječaj za dobivanje financijske potpore u okviru Erasmus+ programa mogu se prijaviti svi redoviti ili izvanredni studenti Veleučilišta u Virovitici. Studenti treće godine preddiplomskih stručnih studija, odnosno studenti druge godine specijalističkog diplomskog stručnog studija imaju mogućnost otići na stručnu praksu u roku od godine dana od završetka studija (odnosi se na početak i završetak mobilnost), no uvjet je da prijava i odabir na natječaju moraju biti izvršeni za vrijeme trajanja završne godine studija.

Iznosi financijske potpore za studente ovise o vrsti i trajanju aktivnosti za koju se prijavljuju u okviru pojedinog natječaja te su navedeni u uputama koje čine sastavni dio natječaja.

Erasmus+ financijska potpora uvrštena je u kategoriju prihoda koji se ne uzimaju u obzir prilikom utvrđivanja prava na osobni odbitak, što znači da ne utječe na ostvarenje porezne olakšice za roditelja kojemu je student uzdržavani član, odnosno Erasmus+ stipendija ne uzima se u obzir pri utvrđivanju prava na osobni odbitak za uzdržavane članove. Informacije o navedenom možete pročitati ovdje ili kod Ministarstva financija RH – Porezna uprava.

Više informacija o objavljenim natječajima za dobivanje financijske potpore za studente možete pronaći ovdje te kod Erasmus koordinatorice (Danijela Vakanjac, kabinet 2-13, erasmus@vuv.hr, 033/492-251).

Mobilnost na jednom mjestu – priručnik za studente i mlade